İş Dünyası için ISO 9001 Belgesi

İş yaşamı ve yönetim sistemi olgusu uzun vadede çok kritik kriterler ve sonuçlarla çok yakın bağ içerisindedir.

Kuruluşunuz ISO 9001 belgesinden yoksunsa ve kaliteli ürün ve/veya hizmet üretiyorsanız, iş yönetimi yazılım sisteminiz vb. yoksa ve bu eksiklere rağmen kuruluşunuz da bilgi, yetkinlik, farkındalık oluşturmuş iseniz ve kuruluşunuz da ki bilgiyi maliyet etkinliği olacak şekilde yönetebiliyorsanız o zaman hiçbir sorununuz olmayacaktır.

Ancak kuruluşunuzun iş dünyasındaki prestiji, yapısı, yönetimi vb. durumların tescili için illaki olmazsa olmaz belgelerin başında iso 9001 gelmektedir. Bu belge gerekleri gerektiği gibi yapılmaz ise zaman içinde kuruluşun en güzel bölümünde asılı kağıt parçaları haline gelir. Bunun nedeni hem çok sayıda kuruluşta ve rakip kuruluşlarda bu belgeler vardır ve hem de insanlar artık bu belgelerin göründükleri kadar önemli olmadığını anlamışlardır.

Günümüzde kuruluşların gerçek performansları önem kazanmıştır. Yüksek kalitede ürünleri düşük maliyetle üretip üretmediğiniz ile ilgilenilmektedir.

İş dünyası için geçerli olan asıl standart maalesef bu gerçektir. Kaliteli ürününüz varsa, müşteri ihtiyaçlarına hızla yanıt verebiliyorsanız ve maliyetiniz de düşükse yeterlidir. Müşteriler de sertifikalardan çok bunları isterler.

Tüm bu istek ve durumlara bağlı olarak yine de iş dünyası hem global kalite tescillerini ihtiyaç duymasalar bile yaptırmakta hem de bu sertifika gereklerini karşılamaya çalışmaktadırlar.

Soru: İş Dünyası için iso 9001 belgesi önemli midir ?

Cevap: Müşteri memnuniyeti gerekleri ve kurumsal prestij açısından tescil ortaya koymakla birlik te artık günümüzde olmazsa olmaz önemde değildir.