ISO 9001 Belgesi, ISO 10002 Belgesini Karşılar Mı ?

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO 9001 Belgesi, ISO 10002 Belgesini Karşılar Mı ?

ISO 9001 Belgesi;

Ürün ve/veya hizmetin üretim aşamalarından nihai tüketiciye ulaşma aşamasına kadar geçen süreçte müşteri istek ve beklentilerini sağlayacak şekilde proseslerinde standart kriterlerinin uygulanmasını ve sürekli iyileştirmeye tabi tutulmasını ve bu şekilde müşteriye ulaşmasını temin eden Kalite Yönetim Sistemi Uygulama kriterleri bütünüdür.

Konusu tamamen kalite ve kalite yönetimi ile müşteriye kaliteli ürün sunmaktır.

ISO 10002 Belgesi ise;

Müşteri Şikayetleri yapısını, Kapasite, Şeffaflık, Erişilebilirlik, Duyarlılık, Nesnellik, Ücretler, Bilgi bütünlüğü, Gizlilik, Zamanlılık yapısını yönetim sistemi uygunluğun değerlendirmesine yönelik yönetim sistemi oluşturmak üzere şikayet yönetim sistemi tanımlanmış proses faaliyetlerini içeren kriterler bütünüdür.

ISO 10002 Belgesi Standardı ile ISO 9001 Belgesi Standardı farklı kriterler (Bakınız: Web sitemizin “iso-9001 ile diğer iso standartları arasındaki farklar” bölümü) içermekle beraber ortak kriterler ve konuları da içermektedir. Ayrıca ISO 10002, ISO 9001’ in kaynak olarak istifade ettiği standart kaynaklarından birisidir.

Sonuç olarak;

Ancak her 2 standartta farklı yönetim sistemlerini tarif ettiği ve uygulattığından ötürü ISO 10002 Belgesi standardı, ISO 9001 Belgesi Standardını karşılamaz.

Ayrı ayrı alınması gereklidir.

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?