ISO 9001 Belgesi, ISO 22000 Belgesini Karşılar Mı ?

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO 9001 Belgesi, ISO 22000 Belgesini Karşılar Mı ?

ISO 9001 Belgesi;

Ürün ve/veya hizmetin üretim aşamalarından nihai tüketiciye ulaşma aşamasına kadar geçen süreçte müşteri istek ve beklentilerini sağlayacak şekilde proseslerinde standart kriterlerinin uygulanmasını ve sürekli iyileştirmeye tabi tutulmasını ve bu şekilde müşteriye ulaşmasını temin eden Kalite Yönetim Sistemi Uygulama kriterleri bütünüdür.

Konusu tamamen kalite ve kalite yönetimi ile müşteriye kaliteli ürün sunmaktır.

ISO 22000 Belgesi ise;

Gıda ve gıdaya temas eden ürünler konusunda tehlike analizleri yapmak ve kritik kontrol noktaları belirlemek, operasyonel kontrol programları uygulamak ve bunlarla ilgili süreçleri yönetmek için bir kalite yönetim sistemi oluşturmak üzere gıda güvenliği yönetim sistemi tanımlanmış proses faaliyetlerini içeren kriterler bütünüdür.

ISO 22000 Belgesi Standardı ile ISO 9001 Belgesi Standardı farklı kriterler (Bakınız: Web sitemizin “iso-9001 ile diğer iso standartları arasındaki farklar” bölümü) içermekle beraber ortak kriterler ve konuları da içermektedir.

Sonuç olarak;

Ancak her 2 standartta farklı yönetim sistemlerini tarif ettiği ve uygulattığından ötürü ISO 22000 Belgesi standardı, ISO 9001 Belgesi Standardını karşılamaz.

Ayrı ayrı alınması gereklidir.

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?