ISO 9001 Belgesi Kalite Politikası Zorunlu Dokümanı ve Kayıtları

Kuruluşların, kendilerini, amaç ve hedeflerini müşteri nezdinde bir kimlik olarak tanımladıkları bir göstergeye ihtiyaçları vardır. Müşterilerin çekim alanlarının başında kurumsal tanıtım kaynağı olarak kısa ve özlü bir politika gelmektedir.

Kalite Politikası Nedir ? Nasıl oluşturulur ?

Kuruluşların yönetim sistemini ve kendi kurumsal tanımlarının göstergesi olan kalite amaçlarının belirlenmesi için bir çerçeve sağlayan, amaç ve bağlamına uygun ve stratejik istikametini destekleyen, uygulanabilir şartları yerine getirmek ve yönetim sisteminin sürekli iyileştirilmesini sağlamak için bir taahhüt içeren yönetim sistemi fonksiyonuna ISO 9001 Belgesi Kalite Politikası Zorunlu Dokümanı denir.

Kuruluş kalite politikasını oluşturmalı, anlaşılmasını sağlamalı ve duyurmalıdır. Dokümante edilmiş bilgi yapısındaki politika serbest formatta tanımlanarak, izlenebilir halde olmalıdır.

Kayıt Nedir ?

Faaliyetlerde Uygulanan dokümanların uygulanmış hallerine Kayıt denir ve bu kayıtlar değerlenmek, incelenmek ve izleme gibi durumlar için muhafaza edilmeli ve ulaşılabilir olmalıdır.