ISO 9001 Belgesi’ nin Etkinliği

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO 9001 Belgesi’ nin Etkinliği

Kalite yönetim sisteminde alınan kararlarda amaç, kuruluşların tam donanımlı ve belgeli bir kalite süreci olup olmadığını değerlendirmektir. Bu nedenle tüm denetleme ve sertifikasyon sürecinde ne kadar belgeleme yaptığınıza, uygulama faaliyetlerinin ne kadarının kayda geçtiğine bakılmaktadır. Enteresan bir durum ise günümüzde aslında ürün ve/veya hizmeti kaliteli üretip üretmediğinize bakılmıyor olmasıyla karşı karşıya olmamızdır. Şirketler kaliteli ürün üretme süreçleriyle ilgili sorgulanmamaktadır. Bu durum, insanların asıl hedef bürokrasi oluşturmak mı yoksa kaliteyi geliştirip yönetmek mi diye sorgulamalara neden olmaktadır. Sonuçta ISO 9001 markası itibarı sarsılmaktadır.

Mevcut yapı göz önüne alındığında günümüz şartlarında ISO 9001 belgesi olan bir çok şirketin ürünlerinin yeterince kaliteli olmadığı tüketici tarafından görülmekte ve eleştirilmektedir.

Kuruluşları çoğu genellikle çalışma anındaki durumu gösteren yol haritaları ve hedefler ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca, gelecekteki süreçleri için de son derece belirsiz planları bulunmaktadır ve gelecek süreçleri için yapmış oldukları bir planlama ve strateji bulunmamaktadır ya da kağıt üzerinde olmaktan kurtulamamaktadır.

ISO 9001 Belgesi’ nin etkinliğini bu veriler ile değerlendirmek gerekirse, süreçleri belgelemek ve bu süreçleri tanımlamak iyi bir şeydir ve yapılması gerekir. Ancak sorun, bu süreçler belgelendikten sonra yapılacak faaliyetlerdir. Yukarıda değerlendirilen unsurlarla bu aşamada ISO’nun yapmış olduğu herhangi bir farklı unsur bulunmamaktadır. Kuruluşlardan da bu talepleri karşılaması konusunda zaruri bir talebi olmaz.

ISO 9001 Belgesinin duvarların güzel süsü olmaları genellikle prestij için kullanılmaları bazı sorunların olduğunu da ortaya çıkarmaktadır. Bazı kuruluşlar ayrıca reklam tarafını da sistem uygulamalarından daha fazla ilgi çekici bulurlar. Abartılı reklamlar ile tüketicinin gözünün de boyanması söz konusudur. Bu şekilde yoldan geçenler de o kuruluşla ilgili pozitif algılama yanılsamalarına düşerler ama ISO 9001 belgesi reklamı o kuruluşun kaliteli ürünler ürettiğini ifade etmez.

Yine de her ne olursa olsun ISO 9001 belgesi gerekli ve güzeldir. Ancak bilinmelidir ki, sadece ISO 9001 belgesi tek başına etkin değildir.

Tüketiciler de artık bunun farkına varmış ve daha fazla kalite yönetim kriteri taleplerini ortaya çıkarmaya başlamışlardır.

Soru: ISO 9001 Belgesi etkinliği neye bağlıdır ?

Cevap: ISO 9001 Belgesi Yönetim Sistemi’ nin iyi bir uygulayıcısının olup olmadığına bağlıdır.

#ISO 9001, #Kalite Yönetim Sistemi, #ISO 9001 Nedir ?, #ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır ?, #ISO 9001 Belgesi Nereden Alınır ?, #ISO 9001 Belgesi Fiyatı, #ISO 9001 Belgesi Fiyatlandırma Yapısı, #ISO 9001 Faydaları, #ISO 9001 Eğitimi#ISO 9001 Standardı Gelişimi Nedir ?, #ISO 9001 Çalışan Sayısı Gerekleri, #ISO 9001 Belgesi Başarı Şartları, #ISO 9001 Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır ?, #ISO 9001 Belgesi Geçerlilik Süresi, #ISO 9001 Amacı Nedir ?, #ISO 9001 Temel Prensipleri, #ISO 9001 Belgesi’ nin Etkinliği, #ISO 9001 Belgesi’ nin Vadettikleri, #ISO 9001 ile Bağlantılı Standartlar, #ISO 9001 Belgesi İhalelerde İsteniyor mu ?

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?