ISO 9001 Belgesi’ nin Global Ekonomisi

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO 9001 Belgesi’ nin Global Ekonomisi

Kalite belgesinin uluslararası alanda yaygınlaşan üretici ve tüketici tarafından tercih edilen bir hal alması ile birlikte bu belge pazarının oluşturduğu büyük ekonomi merak konusu olmuştur.

1993 yılından bugüne iş hayatımızda yer alan bu belgelerin 26 yıldaki büyük gelişimi bu ekonomiyi doğurmuştur.

Sektörel ayrım ya da genel anlamda 39 EA Kodu kategorisinde yer alan sektörlerin tercih ettiği bu sertifikaların satış rakamları farklı ülkelerde hatta farklı kıtalarda büyük farklılıklarda gösterse neticede ortalama bir fikir edinmemizi sağlayan dikkat çekici haldedir.

Bu arada sertifika ekonomisinin yanında paralel olarak yürüyen belge ve danışmanlık kalemlerinden birisi olan ISO 9001 danışmanlık sektörü de azımsanmayacak ölçüde gelişme göstermiş ve belge ekonomisindeki öneminin de sertifika kadar olduğu neticesine varılmıştır. Ülkemizde her ne kadar uygun çalışan ve sayıları fazla olmayan profesyonel danışmanlık şirketleri hariç genel itibarı ile her sektörün sorunlarından olan merdiven altı tabiri danışman-danışmanlık şirketi danışmanlık adı altında sertifika pazarlamacılığı yapmaktadırlar.

Farklı coğrafyalarda ya da gelişmişlik farkları olan ülke veya bölgelerde farklı farklı belgelendirme uygulamalarının olduğu görülmektedir.

Ülkemizde olan sistemsiz sertifika satışları Çin, Hindistan, Avustralya gibi ülkelerde de görülmektedir. Ancak sertifika ile yeni yeni tanışan ve ekonomisi ileri ülkelerde sistem denetimleri karşılığında sertifikalandırma uygun yürütülebilmektedir.

Satış ekonomisindeki bu farklılıklar vahşi kapitalizmin global kazanımıdır. Para odaklı insan ve işletme kaynakları belgelendirme sektörünü de kolay para kazanılan pazar algısı ile yozlaştırılan sektör, IAF-Uluslararası Akreditasyon Forumu üst otorite kuruluşun 2020 için planladığı dijital sertifika, yetkin-kayıtlı sertifika yapısı ile düzelecek bir yola girmiştir.

ISQ Belgelendirme olarak yapmış olduğumuz analiz, araştırma ve çalışmalara istinaden dünya genelinde verilen belge sayıları, tahmini danışmanlık giderleri gibi unsurları değerlendirmeye çalışarak tahmini bir ISO 9001 Belge ekonomisi çalışması ortaya koyuyoruz.

Çalışmalarımız, ISO-Uluslararası Standart Organizasyonu verilerini ve global sektör pazar ve finansman tecrübelerimiz ile bir araya getirip bu ekonominin boyutunu yaklaşık olarak ortaya koymaktadır.

Bu ekonominin dikkat çekici bir durumu, sertifikaların %85’ inin Avrupa(%37), Doğu Asya ve Pasifik(%48) ülkeleri tarafından verildiği ve kullanıldığı ile karşılaşılmış olmasıdır.

2017 yılı verileri dikkate alındığında 1.057.000 adet sertifikanın satışı gerçekleştirilmiştir. Bu sertifika fiyatlandırmalarında 2’ li 3’ lü vb. gibi varyasyonlar da dikkate alınarak bu sertifikaların ortalama ülke farklı fiyatları ile varyasyonlarında 1,8 milyar dolarlık bir rakam ve bu rakama ilave olarak 700 milyon dolar danışmanlık kalemi de eklenince yıllık yaklaşık 2,5 milyar dolar gibi bir ekonomi oluşmaktadır.

Gelecekte bu rakamların katlanarak artacağını düşündüğümüz bu sertifikalar daha zor ve spesifik hale büründürülüp fiyatları kat be kat artacak öngörümüzü de belirtiriz.

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?