ISO 9001 Belgesi İhalelerde İsteniyor mu ?

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO 9001 Belgesi İhalelerde İsteniyor mu ?

İş dünyasında müşteriler ve tedarikçiler temin ettikleri, satın aldıkları ya da bekledikleri karşılıkları almak isterler. Taleplerin karşılanması, iş sürekliliği ve ekstra çabalar sarf etmek istemezler. Bu beklentileri konusunda da tedarikçi tercihlerini yaparlar. Tedarikçi tercihlerini belirleyen bir çok etken olsa da en önemli etken kurumsallıktır.

Ticaret güven demektir. Kurumsal yapı her zaman tüketiciye güven vermektedir. İş teslimi süreçlerinde kimse sorunlar yaşayarak kalite olgusundan uzak kalmak istememektedir. Bu talepler kişisel ve kurumsal olabilir. Güven oluşumu firmanın kurumsallık ve kalite olgusunu ortaya koyması ve ürün ya da hizmet tesliminin bu yapıya uygun sağlıklı olması ile gerçekleşir. Beklentiler de bundan ibarettir.

Anlatmış olduğumuz durumlar, kamu, hükümet, devletler ve büyük kuruluşlar için de aranan önemli parametredir. Satın alma konusunda gayet hassas olan bu kurumlar ciddi değerlendirmelerle bir süreç yürüterek etkin bir satın alma yapmak isterler. Bu satın alma direkt olabildiği gibi ihale usullerine göre de olmaktadır.

Şeffaf ve güvenli bir satın alma kamusal kurumlar için de önemlidir. Bu önemi ortaya koymak ve sorunsuz bir satın alma gerçekleştirmek için teklif, açık artırma vb. usulleri kullanırlar. Ayrıca bu kriterleri bir şartname haline sokarak tedarikçinin de bu satın alma hususunda sorumlu olmasını sağlarlar. Kamu yararı gözetmek ve işini iyi yapmak bu şekilde karşılık bulmaktadır.

Kurum ve Kuruluşlar anlattığımız onca nedenlerden ötürü doğru tedarikçi seçimini iyi bir kalite yönetim sistemi ile müşteri odaklı çalışan sertifikalı tedarikçi tespiti için ince eleyip sık dokurlar. Bu isteklerin karşılanmasının en kısa yolu ISO 9001 Belgesinin ortaya konması ile olmaktadır. Kalite belgesi talebi satın alma işlemleri için sağlık ve güven temelini sağlamlaştırarak tedarikçinin şartlarınında uygunluğunu ortaya koyar.

Ülkemizde yasal olarak zorunlu olmasa bile çoğu kamu ihaleleri, belediye ihaleleri, büyük şirket ihalelerinde bu belge şartnameye ve ihaleyi düzenleyen kuruluşun isteğine bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Bu içerikten de anlaşılacağı gibi satın alım talebini oluşturan ihale merciinin talebine göre istenmekte ya da istenmemektedir.

Soru: İhale için ISO 9001 belgesi şart mıdır ?

Cevap: İhaleyi düzenleyen kurum yada kuruluş ihale şartnamesine bu belgeyi yazmış ise o zaman bu belge zorunlu şarttır.

#ISO 9001, #Kalite Yönetim Sistemi, #ISO 9001 Nedir ?, #ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır ?, #ISO 9001 Belgesi Nereden Alınır ?, #ISO 9001 Belgesi Fiyatı, #ISO 9001 Belgesi Fiyatlandırma Yapısı, #ISO 9001 Faydaları, #ISO 9001 Eğitimi#ISO 9001 Standardı Gelişimi Nedir ?, #ISO 9001 Çalışan Sayısı Gerekleri, #ISO 9001 Belgesi Başarı Şartları, #ISO 9001 Belgesi Ne Kadar Sürede Alınır ?, #ISO 9001 Belgesi Geçerlilik Süresi, #ISO 9001 Amacı Nedir ?, #ISO 9001 Temel Prensipleri, #ISO 9001 Belgesi’ nin Etkinliği, #ISO 9001 Belgesi’ nin Vadettikleri, #ISO 9001 ile Bağlantılı Standartlar, #ISO 9001 Belgesi İhalelerde İsteniyor mu ?

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?