ISO 9001 Süreç İyileştirme Aşamaları

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO 9001 Süreç İyileştirme Aşamaları

Kuruluşlar artık küçülen bir küresel sistemde pazardaki rakipleri ile rekabet edebilmek ve verimliliğini artabilmek için daha iyi çalışan, sürekli geliştirilen süreçlere sahip olmak zorundadırlar.

Kalite yönetim sistemleri ya da yönetim sistemi olgusu süreç alt yapısı ile olmaktadır. Yönetim sistemi süreçlerinin uygulamalarından sonra ölçme ve değerlendirmeye tabi tutularak performanslarının değerlendirilmeleri kuruluşun sistem gerekliliklerindendir.

Süreç iyileştirmenin kaynağını Japon Kaizen(sürekli iyileştirme) felsefesi oluşturur. Süreç iyileştirme faaliyetleri, mevcut süreçte karşılaşılan sorun yada sorunları belirlenmiş süreç kriter yapısını bozmadan çözmeyi amaç edinmiştir.

Süreç iyileştirme faaliyetleri için genellikle Kaizen, Altı Sigma, Poka-Yoke, Yalın Yönetim vb. metotlar kullanılmaktadır.

Süreç iyileştirme Nedir ?

Yönetim sistemi süreçlerin uygunluğu ve performansını koruması oldukça kritik bir konudur. Bu nedenle süreç performanslarının değerlendirmelerden sonra ilave ihtiyaçlarının giderilmesi ya da süreç kriterlerinin geliştirilerek iyileştirilmesine Süreç iyileştirme adı verilir.

Ayrıca Süreç iyileştirme, proses çevrim süreçlerini ve maliyetleri düşürmek, kalite ve genel proses performanslarında artış sağlamak amacı ile yapılan ve müşteri ihtiyaç ve beklentilerini karşılamak için yapılan faaliyetlerdir.

Süreç İyileştirme Aşamaları

Süreç yönetimi ve süreç iyileştirmeleri sürecin kalıcı olmasını sağlaması nedeniyle önem arz eder. İyileştirmeler konusunda da yönetimin inovasyon ihtiyacını sistematik olarak karşılaması sürekli iyileştirme kazanımları sağlar.

iso 9001 süreç iyileştirme aşamaları içerik

1. AŞAMA, Sürecin Değerlendirilmesi

Takım oluşturma, görev dağılımı, sürecin mevcut performansı ve sorunları, müşteri ve uygulayıcı beklentileri, Sürecin durumu,

2. AŞAMA, Süreç Analizi

Kıyaslama-Karşılaştırma, sorun kök neden analizi, çözüm seçenekleri, uygulama planları,

3. AŞAMA, İyileştirmenin Uygulanması

İyileştirme planının uygulanması, ölçümleme, müşteri geri besleme, 1. AŞAMA’ ya dönüş şeklindedir.

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?