ISO 9001 YGG Toplantısı Süreç Aşamaları

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO 9001 YGG Toplantısı Süreç Aşamaları

Kuruluşlar, yönetim ve faaliyetlerini değerlendirmek durumundadırlar. Kalite Yönetim sistemi zorunlu maddesi de olan bu değerlendirmeye YGG toplantısı adı verilir.

YGG Toplantısı Nedir ?

ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standardı önemli gereği ve yönetimin sorumlu olduğu yılda en az 1 kez gerçekleştirilmesi zorunlu olan, tüm proses ve yönetimin değerlendirildiği, belirli gündem maddelerince önceden planlanarak duyurusu yapılan ve ilgili gündemler için kararların alındığı, kararlar ile ilgili personel, görev ve termin sorumluluğunun verildiği ve takibinin yapıldığı genel toplantıya kısa adı YGG olan Yönetim Gözden Geçirme Toplantısı denir.

iso 9001 ygg toplantı aşamaları içerik

YGG Toplantısının Gündem Maddeleri Nedir ?

YGG toplantıları, ISO 9001 kalite yönetim sistemi standardı içeriğinde verilen kriterler ve kuruluşun değerlendirmek istediği ekstra ilave kriterlerin eklendiği maddeler bütünüdür.

YGG Toplantısı Nasıl Yapılır ?

Toplantının planlanması ve bu planda verilen gündem maddeleri ile ilgili yönetime toplantı duyurusunun yapılması süreci başlatır. Toplantıya yönetim katılım sağlamalıdır. Ancak toplantıya patronaj ve üst yönetimin katılımı toplantının realitesini, inandırıcılığını ve ekip ruhunun oluşum ve gelişimini sağlar. Toplantı aşaması belirlenen tarih ve yerde gerçekleştirilmelidir. Toplantıda gündem maddeleri ile ilgili kararlar alınmalıdır. Alınan kararlar için faaliyet, izleme, takip ve ilgili personel belirlenmelidir. Bir sonraki toplantının ilk gündem maddesi olarak yapılan toplantının kararlarının durumu değerlendirilmelidir.

YGG Toplantısın 5 aşamalı bir süreç olarak değerlendirmek gerekir. Bunlar;

1. AŞAMA

Plan ve Gündem Oluşturma,

2. AŞAMA

YGG Duyurusunun Yapılması,

3. AŞAMA

YGG Hazırlıklarının Yapılması,

4. AŞAMA

YGG Toplantısının Gerçekleştirilmesi,

5. AŞAMA

YGG Toplantı Çıktıları Bildirimi’ dir.

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?