ISO 9001 Zorunlu Dokümanları

Güncel ISO 9001 gelişmelerine buradan ulaşabilirsiniz...

ISO 9001 Zorunlu Dokümanları

İşletmenin yönetilmesi, işleyişi, yapılan işlerin tescili ve disipliner bir kurumsal yapı için dokümantasyon önemli gereksinimdir. Aksi halde işin yürütülmesi ya da bir şekilde yürüyen işin nasıl ilerlediği ve süreçlerinde ne olduğu bilgisinin elde edilememesine neden olur. Bu durum da kontrolün olmadığı bir karmaşık ve iş yükü getiren kayıplara neden olur.

ISO 9001 Belgesi Kalite Yönetim Sistemi Standardı, kuruluşların disiplin ve düzen yapılarını tarif ederek olması gereken zorunlulukları ve tavsiyeleri belirtmiştir. Yapılması gereken standart uygulamalarından birisi de dokümantasyondur. 2015 yılı itibarı ile ISO, “Dokümantasyon” tanımını düzenleyerek “Dokümante Bilgi” şeklinde vermiştir. Bu da demek oluyor ki “ISO 9001 Zorunlu Doküman ve Kayıtları” sadece doküman yapısıyla değil bilgisi ile de sistemin gerekli ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Sistem için illaki dokümantasyon oluşturma ihtiyacı muhafaza edilen izlenebilen ve yönetimce onaylanan her türlü done halini almıştır.

Kuruluşların ihtiyacı olan her prosedür ve proses dokümantasyonu zorunlu olmasa da yönetim sisteminin etkin bir şekilde uygulandığını gösterebilmek için bazı prosedürlerin dokümante bilgi olarak oluşturulması ve gerekli kayıtların da tutulması zorunluluktur. Genel uygulamada, alışkanlık haline gelen dokümantasyon yapısı yeni standardın uygulanmasında da vazgeçilmeden çokça devam etmektedir.

Dokümantasyon gereksinimi, kuruluşun herhangi bir sürecinin, sürdürülebilir ve iyileştirilebilir şekilde uygulanması noktasında gerekliliğine inandıkları an dokümante etmeli ya da bilgiyi oluşturmalıdırlar. Bu faaliyette şüphesiz, Yönetim Sistemi’ ni güvence ve garanti altına alan bir durumdur.

ISO 9001 Zorunlu Dokümanları İçerik

Kuruluşların oluşturduğu tüm proseslerin gerekli ve yeterince dokümantasyona ihtiyacı olması, her iso belgesi standardının uygulamasında olduğu kadar ISO 9001 standardında da mevcuttur. Ancak standart her ne kadar zorunlu kılmasa da optimum dokümante bilgiyi oluşturup muhafaza etmek etkin bir sistem için önemlidir.

ISO 9001:2015 Standardı ile Dokümantasyon ile bu dokümantasyonun uygulamasında elde edilen kayıtlarında oluşturulması zorunluluğu gelmiştir. Standardın uygulanması ve sürdürülmesinde gerekli olan doküman ve kayıtlar ilgili maddelerde açıkça belirtilmiştir. Bu nedenlerle Kuruluşlar, yönetim sistemi standardı gereklerini karşılamak için kayıtları oluşturmalı ve muhafaza etmelidir.

Akla gelen bir soru da:

Zorunlu Doküman ve Kayıt harici doküman ve kayıt oluşturabilir miyiz?, olabilir.

Sorunun cevabı zorunlu doküman ve kayıt harici ihtiyaç duyulan tüm alan ve proseslerinizde özgürce istediğiniz kadar doküman ve kayıt oluşturabilirsiniz.

“Unutulmaması gereken ! Çok fazla yapı ile iş yükünü artırarak dokuman sistemini dezavantaj haline getirmemektir”

Zorunlu Doküman ve Kayıtları merak ediyorsanız okumaya devam edin…

Uzmanlarımız ile beraber, sizler için kapsamlı ve detaylı olarak, inceleme ve değerlendirme çalışmasını gerçekleştirdiğimiz ISO 9001 Belgesi Kalite Yönetim Sistemi Zorunlu Doküman ve Kayıtlarını 18 Madde halinde anlaşılabilir olarak oluşturmaktayız.

Sizler de Kuruluşunuzda standardın zorunlu kıldığı dokümantasyon ve kayıtları aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

Listelenen her bir maddenin detaylı bilgisini kendi linkinde kullanımınıza sunuyoruz..

ISO 9001 Zorunlu Doküman ve Kayıtları:

1- (Standart Madde No: 4.1) Kuruluşun Bağlamı Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

2- (Standart Madde No: 4.2) İlgili Tarafların İhtiyaç ve Beklentilerinin Anlaşılması Zorunlu Dokümsanı,

3- (Standart Madde No: 4.3) Kalite Yönetim Sistemi Kapsamı Zorunlu Dokümanı ve Kayıtları,

4- (Standart Madde No: 5.2.1) Kalite Politikası Zorunlu Dokümanı ve Kayıtları,

5- (Standart Madde No: 4.4) Kuruluşun Prosesleri-Şemaları Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

6- (Standart Madde No: 5.3) Kuruluşun Görev, Yetki ve Sorumlulukları Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

7- (Standart Madde No: 6.2) Amaç ve Amaca Ulaşım Planlama Takip Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

8- (Standart Madde No: 6.1) Yönetim Sistemi Planlama Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

9- (Standart Madde No: 7) Kurumsal Bilgi ve Kaynaklar Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

10- (Standart Madde No: 8.1) Operasyonel Planlama ve Kontrol Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

11- (Standart Madde No: 8.2) Ürün ve Hizmet Şartları Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

12- (Standart Madde No: 8.3) Tasarım ve Geliştirme Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

13- (Standart Madde No: 8.4) Dışarıdan Tedarik Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

14- (Standart Madde No: 8.5) Ürün ve Hizmetin Sunumu Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

15- (Standart Madde No: 9.1) Performans Değerlendirme, İzleme, Ölçme ve Analiz Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

16- (Standart Madde No: 9.2) İç Tetkik Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

17- (Standart Madde No: 9.3) Yönetim Gözden Geçirmesi-YGG Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları,

18- (Standart Madde No: 10.2) Uygunsuzluk ve Düzeltici Faaliyet Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları.

#ISO 9001 Belgesi Kuruluşun Bağlamı Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi İlgili Tarafların İhtiyaç ve Beklentilerinin Anlaşılması Zorunlu Dokümanı, #ISO 9001 Belgesi Kalite Yönetim Sistemi Kapsamı Zorunlu Dokümanı ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Kalite Politikası Zorunlu Dokümanı ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Kuruluşun Prosesleri Şemaları/Süreç Haritaları Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Kuruluşun Görev, Yetki ve Sorumluluklar Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Amaç ve Amaca Ulaşım, Planlama, Takip Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Yönetim Sistemi Planlama Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Kurumsal Bilgi ve Kaynaklar Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Operasyonel Planlama ve Kontrol Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Ürün ve Hizmet Şartları Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Tasarım ve Geliştirme Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Dışarıdan Tedarik Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Ürün ve Hizmetin Sunumu Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Performans Değerlendirme, İzleme, Ölçme ve Analiz Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi İç Tetkik Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Yönetimin Gözden Geçirmesi YGG Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları, #ISO 9001 Belgesi Uygunsuzluk ve Düzeltici Faaliyet Zorunlu Dokümanları ve Kayıtları

Yeterince Bilgi Aldınız Mı ?

Başvuru Yapmak İster Misiniz ?

Uygun fiyat ve kaliteli hizmeti sağlamak için sizi bekliyoruz...

ISO 9001 Galerisini İncelediniz mi ?

Hemen İncele

Bloğumuzdaki Güncel Makaleleri İncele

Hemen İncele

Periyodik Kontrol ve Muayene ihtiyacınız mı var ?